sadsad x
asdasd

Asaletin başarı hikayesi

25 Mayıs 2018
Asaletin başarı hikayesi

Pelikan grubu

Pelikan Group GmbH, ana merkezi Berlin’de bulunan, kaliteli kağıt, ofis ve kırtasiye gereçlerinde öncü bir markadır. Şirketin ürün yelpazesi kalemtıraşlardan ve dekupaj malzemelerinden, okul çantalarına ve yüksek kaliteli yazı gereçlerine kadar 12.000’den fazla parça içerir. Cazip ve kapsamlı ürün yelpazesi, Yazı/Boyama/El İşi, Ofis, Okul Çantaları/Çantalar/Sırt Çantaları, Premium Yazı Gereçleri ve Kutlama Kartları/Hediyelik/Dekorasyon segmentlerine ayrılır.

Pelikan Group GmbH bu ürün portföylerine ek olarak, BT çözümlerinin yanında lojistik hizmeti de sağlayan bir hizmet şirketine de sahiptir. Pelikan, herlitz, Susy Card ve Geha markaları şirketin merkezini oluşturur. Özellikle de Pelikan ve herlitz markaları, %90’dan fazla olmak üzere Almanya’da geniş kapsamlı bir marka tanınırlığına sahiptir (kurum içi Dialego çalışması, 2013/14 marka tanınırlığı) ve dünya kırtasiyecilik sektöründe en çok bilinen markalar arasındadır.

Markalı ürünlerin, 100 yıla dayanan zengin bir şirket geçmişine sahip olan uluslararası üreticisi, günümüzde Almanya, Arjantin, Kolombiya, Meksika, Belçika, İsviçre, İtalya, İspanya, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Bulgaristan, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Japonya, Tayvan ve Malezya’da bulunan 18 yerel iştiraki ve satış şirketiyle küresel bir aktördür. Pelikan grubu Almanya, Meksika, Kolombiya ve Polonya’da üretim tesislerine sahiptir. Ürünleri dünyanın neredeyse her ülkesine tedarik edilmektedir.

Genel Müdürler: Hooi Keat Loo, Claudio Esteban Seleguan

Pelikan satış şirketi 1 Mart 2014’te Herlitz PBS AG’nin Almanya ve Avusturya satış ve pazarlama faaliyetlerini devralmıştır. Pelikan ve Herlitz’in yanında Geha ve SusyCard markaları da Pelikan grubunun ürün yelpazesine katkı sağlamaktadır.

Dolayısıyla bu markalar tüm hedef kitleleri için geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.


Adı duyulmamış kimyacı Carl Hornemann 1838'de renkleri üretip satmaya başladığında,bunun sonunda unutulmayan okul deneyimlerinin nesilden nesilehatırlanacağı bir işletmeye dönüşeceğini tahmin edemezdi...
 

1838

Başlangıç: Carl Hornemann'ın ilk mürekkep fabrikası

1832’de kimyacı Carl Hornemann Hannover Almanya’da kendi boya ve mürekkep fabrikasını kurdu. Yine de Pelikan bünyesinde biz, ilk fiyat listesinin üzerinde yazan tarih olduğundan, 28 Nisan 1838’i kuruluş tarihi olarak kabul ediyoruz. Bu yüzden şirketin tüm yıldönümleri bu tarihi esas alır.

 

1842

Erken başarı büyümeyi mümkün kılar

Haziran’ın 15’inde Hornemann, Hannover’in Hainholz bölgesinde bazı mülkler satın aldı. Aklındaki fikir Hannover’den 30 km uzaktaki çiftlikte mürekkep hazırlamak ve basmak zorunda kaldıktan sonra daha büyük ölçekli üretime başlamaktı.

 

1863

Günther Wagner tarafından bir marka olarak Pelikan'ın takdimi

Günther Wagner kimyagerlik ve fabrika müdürlüğü görevini üstlendi. 1871’de şirketi devraldı ve Pelikan olan aile amblemini 1878’de şirketin logosu olarak tescil ettirdi. Bu, Almanya'nın ilk ticari markalarından biriydi. O zamanlar Kuzey İtalya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Hırvatistan’ın bazı bölümlerini kontrolü altında bulunduran Avusturya'ya teslimat yapabilmek için, Eger'de daha sonra Viyana'ya taşınacak olan bir fabrika kuruldu.

 

1881

Uluslar arası iş aktivitelerinin büyümesi

Üretim salonları genişletildi. Şirket 39 yeni eleman ve Fritz Beindorff’u işe aldı. Avusturya, Rusya ve İtalya’daki müşterileri ziyaret etmek onun işiydi.

 

1895

Ürün gamı büyüyor

Fritz Beindorff 1888’de Günther Wagner’in en büyük kızıyla evlendi ve şirketi devraldı. Kopyalama, damgalama, yapıştırma ve silmeye yönelik ofis ürünleri dönemin ürün yelpazesine eklendi. Ürün yelpazesine yapılan büyük eklemeler nedeniyle üretim salonları büyük ölçüde genişletildi.

 

1896

Pelikan Hindistan satış rekorları kırıyor

Pelikan çini mürekkebi üretmeye başladı. O dönemler bu pazar dilimine hakim olan yabancı şirketler rekabet edemedi.

 

1901

Pelikan'dan yeni başarılı ürünler

Bu yıl Pelikan’ın ünlü mürekkep serisi 4001’in doğuşuna sahne oldu. Bir önceki yıl şirketin 236 kişilik işgücü 1 milyon Altın Marklık inanılmaz bir ciroya ulaştı.

1904 beyaz tutkal “Pelikanol” un piyasaya sürülmesine tanık oldu. 1960’lara kadar bu Ürün kâğıt yapıştırmada devrim niteliğindeydi.

 

1906

Muhteşem bir bina ile yeni üretim sahası güzelleşiyor

Şirket Podbielskistrasse'de mülk satın aldı. Alan 13,000 m2 ofis ve üretim alanı sağladı. Günümüzde Hanover şehrinin koruma altındaki bir tarihi eseri olan, o zamanların modern binası, önceki tesislerde yeni genişleme olanağı kalmayınca inşa edildi. Ciro artık 2 milyon Altın Marka ulaşmıştı.

 

1912

Pelikan'ın eğitim taahhüdü

Pelikan Sanat derslerinin hazırlanmasını yıllardır desteklemektedir. Bu durum ilk kez 1912’de ortaya çıkan “Der Pelikan” başlıklı dergide belgelendi. Bu dergide hem Alman hem de yabancı tanınmış sanatçıların ve öğretmenlerin fikir ve düşünceleri her sayının başlangıç sütununda yayınlandı. Resim dersleri, teknikleri, malzemeleri ve farklı resim deneyimleri sergilendi. Dergi 1971’e kadar yayınlandı.

 

1913

Üretim kapasitesinin yeniden artırılması

Bu yıl şirketin 75. yıldönümüydü. Fabrikaların büyüklüğü ikiye katlanmıştı ve artık 1057 kişi çalışıyordu. Ciro 4,4 milyon Altın Marka çıktı.

 

1929

Pelikan ilk dolma kalemini sunar

Pelikan dolma kalem bu yılda doğdu. Alametifarikası olan yeşil gövdesi, teknik açıdan yenilikçi mürekkep akışı ve şeffaf mürekkep penceresiyle tanınmıştı. Farklı piston mekanizması, döneminde gerçek bir devrim niteliğindeydi.

 

1931

Okullar için ilk opak suluboya

Pelikan ilk sulu boya kutusunu 735 D/12 tanımıyla piyasaya sürdü. İlk kez opak sulu boyalar öğrencilere ulaştı. O zamanlar yaygın olarak kullanılan şeffaf sulu boyaların yerini aldı. Başlangıçta boya kutusunun dışı renkli bir çizgiyle süslü ve sarı, içi beyazdı. Bu tasarım 1950’de biraz değiştirildi (resme bakınız). Okul günlerinde pek çok Alman öğrenciye eşlik eden, Pelikan’ın sulu boya kutusuydu.

 

1934

Plaka boya ve diğer bir çok yeni ürünler

Günümüzde “Model 100” olarak bilinen Pelikan dolma kalemlerin daha ucuz bir serisi, “Rappen” ürün türü kapsamında piyasaya sürüldü. AUCH-Pelikan markasını taşıyan mekanik kurşun kalem de piyasaya sunuldu. Ayrıca o yıl bugünlere kadar popüler kalan hobi / dekorasyon boyası PLAKA’nın ilk kez piyasaya sürülmesine sahne oldu.

 

1938

Şirketin 100. yıl dönümü ile etkileyici uyum

 

1950

Pelikan "ekonomik mucize" safhasına geçiş yapıyor

Savaş sonrası travma sona erdi. Büyük Alman sanayi patlaması başladı. Bu dönemde Pelikan, dolma kalem modeli 400’ü piyasaya sürdü. Model Siyah ve Yeşil çizgili gövdesiyle kolayca tanınır. Bu model kendi fiyat aralığındaki en popüler dolma kalem olacaktı.

 

1960

Bir diğer klasik dolma kalemin doğduğu yıl: Pelikano okul dolma kalemi

Pelikan okul dolma kalemi “Pelikano” pazara sunuldu. Bu ürün, el yazısı eğitmenleri ve uzman dolma kalem üreticilerinin yardımıyla geliştirildi. Mürekkep kartuşlu dolum sistemi ve ergonomik biçiminin avantajları o kadar popülerdi ki aylar içinde öğretmenlerin her zaman tavsiye ettiği en yaygın okul dolma kalemi oldu.

 

1972

Pelikan ilk dolma kalem silgisini sunar

Pelikan ilk mürekkep silgisini "Tintentiger” adı altında üretti.

Lacivert mürekkebi kolay ve temiz bir yöntemle sildiği için takdir topladı. 1974’te adı “Pelikan Tintenblitz” olarak değiştirildi ve 1976’de “Super-Pirat” oldu. Almanya’da en çok satılan mürekkep silgisidir.

 

1973

Şirket büyüdükçe yeni fabrikaya taşınmak zorunluluk haline gelir

Hanover’deki Podbielskistasse tesisleri artık genişleyemeyecek aşamaya ulaştı. Yazı gereci üretimi, Hanover’in yaklaşık 30 km doğusundaki Peine/Voehrum’a taşındı. Pelikan kalemleri, boya ve ofis ürünleri hala burada üretilmektedir.

 

1974

Pelikan okullarda kullanılmak üzere standart yazım "basitleştirilmiş yazı" tanıtır

Pelikan yeni başlayanlar için basitleştirilmiş El yazısını, bu uzmanlık alanındaki eğitmenlerin işbirliğiyle geliştirdi. Bu noktada şirket, El yazısı alanındaki eğitimsel yeterliliğini ilk kez sergiledi. Bu nedenle Pelikano dolma kalemin rolü daha da önemli hale geldi.

1978

Pelikan anonim şirket olur

Şirketin yasal şekli GmbH’den AG’ye (hisselere bölünmüş) değişti. Hisseler Beindorff ailesi ve 46 diğer malik arasında bölündü. Şirketin bilançosu 607,8 milyon DM’ye ulaştı. Şirketin ürün gamı, kapsamlı Hobi ve Oyun Ürünleri yelpazesinin eklenmesiyle genişledi. Ofis yazıcıları, projektörler, veri taşıyıcıları, teknik çizim yardımcıları ve kozmetik ürünleri üreten yan kuruluşlar da vardı.

 

1982

Grup yeniden yapılanır

Ürün gamının hızla genişlemesi ve Hamburg’da yerleşik bir fotokopi şirketi olan Lumoprint’in devri sonucunda konkordata işlemleriyle sonuçlandı. Pelikan 1984’te Condorpart (İsviçre) tarafından devralındı. Merkezi Hanover’de yer alan şirket birçok alt şirkete bölündü ve bazıları satıldı. O tarihten itibaren faaliyetler İsviçre’deki Pelikan International (daha sonra Pelikan Holding) tarafından yürütüldü. Pelikan Holding AG – Zug/İsviçre 1986’da İsviçre borsasında işlem görmeye başladı.

 

1993

İlk Pelikan "Sınırlı Sürüm" sunulur

1993 sonbaharında Pelikan’ın ilk Sınırlı Sürümü (800 serisine dayanan) “Mavi Okyanus” adı altında piyasaya sürüldü. Mavi, şeffaf bir renkte, toplamda 5000 dolma kalem üretildi; 1000 adedi tükenmez kalemle beraber set olarak satıldı.

 

1995

"Hardcopy" segmenti bünyeden çıkarıldı

Yazdırma ürünleri, mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşları gibi ürün çeşitleri ayrı bir dağıtım bölümü haline geldi, sonrasında 1995'te Amerikan Şirketi Nucote tarafından satın alındı.

 

1996

Hisselerin büyük çoğunluğu Malezya'ya gider

Malezyalı Hooi Keat Loo’nun sahibi olduğu GOODACE SDN BHD şirketi, Pelikan Holding hisselerinin çoğunluğunu devraldı.

İki yıl sonra XVI. Britanya Milletler Topluluğu Oyunları Kuala Lumpur, Malezya’da düzenlendi. Bu özel durumun anısına Pelikan Sınırlı Sürüm Kuala Lumpur piyasaya sürüldü.

 

2000

"Hardcopy" dalı Pelikan bünyesine geri döndü

Almanya’da perakende mağazalarına ve süpermarketlere mal veren en büyük tedarikçilerden biri olan Pelikan bu yılda Pelikan Hardcopy ürünlerinin dağıtımını sürdürdü. Bunu yaparak Pelikan bir kez daha temel uzmanlığının tüm alanlarını temsil eden ürünleri satmaya başladı.

 

2003

Hannover'de Pelikan merkezi için yeni bina

17 Mart’ta şirket Hanover’deki Werftstrasse’de yer alan yeni ofis binasına taşındı.

Aşağı yukarı aynı zamanda, ilk tescilinden 125 yıl sonra Pelikan logosunun tasarımı değiştirildi ve geliştirildi.

 

2005

Köklü bir firma olan Geha ile birleşme

1 Ekim’de modern sunum teknolojisi ve ofis kağıt öğütücüsü üzerine çalışan Geha-Werke GmbH, Garbsen, Pelikan Vertriebsgesellschaft mbh & Co. KG, Hannover ile birleşti. Geha kendi satış departmanı, satış ekibi ve onarım servisiyle dünya çapında faaliyet gösteren bağımsız bir bölüm olmanın keyfini sürmektedir.

 

2007

Pelikan Hardcopy Holding PLC ile tekrar birleşme

Ocak’ta Pelikan International Corporation Berhard (PICB) Malezya, Olağanüstü Genel Kurulu’nun, o tarihten sonra yasal olarak Pelikan Grubu’na ait olacak Pelikan Hardcopy Holding AG’nin devralınmasını onayladığını duyurdu. Devralma akdi olarak 6 Ekim 2006’da zaten düzenlenmişti. Yeniden yapılanma tedbirleri sırasında Pelikan Int’nin yan kuruluşu olan Pelikan Holding AG tarafından on yıldan daha uzun süre önce Gruptan ayrılmıştı.

 

2009

Pelikan aksesuarlar segmentinde yeni markalar yaratıyor

Pelikan artık, PELIFIX® ve Pelikan blanco® ile filosunu genişletme yolunda.

Pelikan, yapıştırıcı ve hata düzeltme ürünlerinde her zaman yenilikçiliğin ve yüksek rekabet gücünün öncüsü bir güç olagelmiştir. Yapıştırıcılarda Pelikan PELIFIX®, düzeltme ürünlerinde ise Pelikan blanco® markasıyla Pelikan ürünleri yeniden Almanya, Avusturya ve İsviçre pazarlarında.

 

2010

Bir klasik kalemin doğum günü: Pelikano 50 yaşında

Yarım asır önce Pelikano: Köklü Pelikan şirketinin ürettiği bu dolmakalem 50. yıldönümünü kutluyor! Bu yıldönümüne özel, yeni bir çığır açacak olan bu klasik kırmızı, mavi ve yeşil renklerde arz-ı endam edecek.

 

2014

Bir aradalar:  Pelikan ve Herlitz markaları Pelikan Grup altında birleştiler:

1 Mart 2014 tarihi itibariyle Pelikan Holding Ag, Almanya ve Avusturya dağıtım firması Herlitz PBS AG’yi bünyesine dahil etmiş bulunmaktadır. Bu satın alımla ilgili işlemler, Pelikan Vertriebsgesellschaft mbH & Co. KG. satış firması tarafından yürütülecektir. Pelikan böylece kağıt, ofis ve yazıcı sarf malzemeleri alanında kaliteli ürün sağlayan Avrupa’nın önder firmaları arasında yerini aldı. Merkezi Almanya'nın Hannover kentinde Pelikan satış firmasının tek Genel Müdürü Torsten Jahn’dır. Firmanın bir şubesi de Almanya'nın Falkansee bulunmaktadır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.